Apkures veidi

Šodien izvēlēties apkures veidu nav viegli, jo piedāvājums ir ļoti plašs, bet katram patērētājam ir savi kritēriji. Viens no galvenajiem — ierīkošanas izmaksas, kurās ietilpst materiāli, iekārtas un ieguldītais darbs. Svarīgas arī ekspluatācijas izmaksas — apkope, remonts un kurināmais. Tāpat jārēķinās, cik daudz vietas šī sistēma aizņems mājoklī un cik daudz vietas vajadzēs kurināmajam, un vēl ar citiem aspektiem, dizaina risinājumus ieskaitot.

Par izmaksām spriest ir visgrūtāk, jo cenas strauji mainās. Nāk jaunas, pilnveidotas iekārtas, un nav iespējams prognozēt, kāda apkures sistēma pēc vairākiem gadiem būs visekonomiskākā. Arī kurināmā cenām ir tendence paaugstināties. Elektrības tarifi pieaug nu jau katru gadu, dabasgāze sadārdzinās ik pa sešiem mēnešiem, malkas cenas, salīdzinot ar pagājušo vasaru, arī ir pakāpušās.

Ja mājā ir malkas apkure un pašiem mežs, kurā iespējams sev sagādāt malku, tad tas noteikti ir lētākais variants. Jāpatērē vienīgi ģimenes locekļu laiks, darbs un jānopērk degviela, lai sagādātu ziemai kurināmo.

Ar krāsni vai kamīnu

Māju vai mājas daļu var apsildīt ar mūrētu krāsni vai kamīnu. Šie apkures veidi ir ērti un izdevīgi brīvdienu mājās. Daudzi saimnieki apvieno ar centralizēto vai šķidro vai elektrisko pamat apkures veidu, tādējādi brīvdienās rada papildus siltumu, kas ietaupa pamat kurināmo. Mūrētai krāsnij ir savas priekšrocības — tā ilgi tur siltumu, ko dod arī blakus telpām, ir lēta ekspluatācijā un nesausina gaisu istabās.

Kamīna apkures veids ir ļoti piemērots romantiķiem, jo telpā ļauj radīt īpašu noskaņu.

Vienkāršākie kamīni ir salīdzinoši lēti, turklāt ar gaisa vadu un ventilatora palīdzību var apsildīt visu māju vai tās daļu. Kamīna apkure ir lēta ekspluatācijā, un mājās nekad nebūs jāuztraucas par sausu gaisu. Tomēr jārēķinās, ka telpa, kurā atradīsies kamīns, reizē būs arī kurtuves vieta, tur būs nepieciešams novietot malkas krājumus, jo katru dienu negribēsies to nest no pagraba vai šķūnīša. Līdz ar to viesistaba, kurā parasti novieto kamīnu, būs biežāk jāuzkopj, jo malka un pelni rada netīrību. Izvēloties kamīna apkuri, jāņem vērā arī fakts, ka tam ir vēlama silstoša apdare, citādi kamīns pēc kurināšanas ātri atdziest. Tas attiecās uz kamīniem ar gatavajām čuguna vai metāla kurtuvēm, kur būs nepieciešami patstāvīgi remontdarbi ik pēc 2. līdz 5. gadiem, lai glābtu metāla detaļas. Ja kamīns izbūvēts kā krāsns ar dūmgāzu ejām un ķieģeļu kurtuvi, tā kalpošanas mūžs, neieguldot līdzekļus ir krietni ilgāks. Ko izvēlēties? Krāsni, kamīnu vai kamīnkrāsni!

Šeit ir jāsaprot vēlmes! Ja vēlamies tikai siltuma avotu ar parastām kurtuves durtiņām, izvēlamies vienkāršu krāsniņu, kas izmaksās krietni lētāk par kamīnkrāsni ar lielām stikla durtiņām, kuru cena atkarībā pēc izmēra var sasniegt vairākus simtus, bet vizuālais effekts un uguns krāsu, siltuma gamma būs izcila.

Krāsns apkures varianti:

mūrēta podiņu krāsns;  mūrēta krāsns ar silstošu sēdmūri;  mūrēta krāsns ar silstošu sienu (mūri);  mūrēta taupības krāsniņa; mūrēta plīts ar sēdmūri vai mūra sienu;  mūrēta krāsns ar gaisa apkures sistēmu;  mūrēta krāsns ar centrālapkures sistēmu; metāla (taupības) krāsniņa;  metāla krāsns ar siltuma akumulējošu pildījumu;  metāla krāsns ar siltuma akumulējošu apdari;  metāla krāsns ar plīts virsmu;  metāla krāsns ar gaisa apkures sistēmu;  metāla krāsns ar centrālapkures sistēmu.

Kamīna apkures varianti:

vaļējs kamīns;  slēgts kamīns;  vaļējs vai slēgts kamīns ar siltuma akumulējošu apdari;  slēgts kamīns ar gaisa apkures sistēmu; slēgts kamīns ar centrālapkures sistēmu.

Centralizēti ar malku

Centrālapkures ierīkošanai ģimenes mājā puse no summas būs jātērē katla iegādei, bet otra puse — radiatoriem, cauruļvadiem, siltuma regulatoriem un citām nepieciešamām lietām.

Lētāki ir vienkāršie malkas katli, bez automātikas, bet dārgākie ir kombinētie, ar automātiku aprīkotie, kurus var pildīt ar dažādu veidu kurināmo — malku, briketēm, taču to lietderības koeficients ir salīdzinoši zems.

Centrālapkure ar malku ir lēta ekspluatācijā. Izvēloties šo apkures veidu, iespējams nodrošināt optimālu apsildi visā mājā. Vienlaikus var gatavot siltu ūdeni saimnieciskām vajadzībām. Jārēķinās, ka, ierīkojot šo apkures sistēmu, jāsauc talkā speciālists, jo pašu spēkiem to nevar veikt. Šai krāsnij nepieciešama arī regulāra apkope. Lai māju saglabātu visu diennakti siltu, kurināmais regulāri jāpapildina, un tas nozīmē, ka kādam visu laiku jābūt mājās, lai veiktu šo pienākumu. Centrālapkures krāsnij ir nepieciešama atsevišķa telpa, to var uzskatīt par apgrūtinājumu. Vēl papildus kā visām sarežģītām konstrukcijām, jārēķinās ar ekspluatācijas izmaksām.

Ar gāzi vai šķidro kurināmo

Gāzes apkuri var izvēlēties tad, ja tuvumā atrodas gāzes vads. Ja pieslēgumam jāizbūvē garš posms, tas izmaksā dārgi. Šodien pieejami ir arī pie mājas, zemē, ierokamie gāzes uzglabāšanas konteineri.

Gāzes apkures katlā ir iemontēta automātikas sistēma. Jo jaudīgāks katls, jo plašākas arī automatizācijas iespējas. Programmēšana parasti ir ļoti vienkārša un ātri apgūstama. Papildus jau esošajai automātikai katlu iespējams aprīkot ar dažādiem citiem elementiem, piemēram, āra temperatūras noteicēju. Tas ļauj ietaupīt līdz 20% no kurināmā un atmaksājas vienā divās apkures sezonās. Vēl īpašai ērtībai var iegādāties sistēmu, kas nodrošina katla vadību, izmantojot internetu vai mobilo telefonu. Attālināta katla vadība ir ļoti ērta, ja nepieciešams pārprogrammēt sistēmu. Piemēram, ja saimnieki aizbraucot apkuri atstājuši minimālā darba režīmā piecas dienas, bet atgriežas pirms plānotā laika, ar attālināto vadību iespējams ieregulēt nepieciešamo temperatūru uz brīdi, kad plānots ierasties mājās.

Šķidrā kurināmā katliem efektivitātes paaugstināšanai var iegādāties dūmgāzu analizatoru. Tas ļauj noteikt, vai netiek lieki patērēts kurināmais. Tas ir aktuāli, izmantojot šķidro kurināmo, kad pēc katras degvielas tvertnes uzpildīšanas reizes ir vēlams veikt katla degļa pārregulēšanu.

Šiem apkures veidiem ir vairāki plusi — automātiska kurināmā padeve, kas stipri atvieglo īpašnieku dzīvi, nerada netīrību un ir vienkārši apkalpojama. Tos neiesaka izmantot vietās, kur bieži pārtrūkst elektrības padeve, jo tad izslēdzas katla automātika, vai arī jābūt rezerves krāsnij — ar malku kurināmai. Šīs apkures mīnuss ir dārgās gāzes un šķidrā kurināmā cenas.

Ar elektrību

Vienkārši un ērti uzstādāma un lietojama ir elektriskā apkure. Tā nodrošina efektīvu apsildi visā mājā vai atsevišķās telpās. Tai nav nepieciešama īpaša apkalpošana un speciāla telpa apkures agregātu novietošanai, nav jāuzglabā kurināmais un nav jāseko tīrībai. Salīdzinoši nelielas ir sildierīču iegādes izmaksas.

Daudzi māju saimnieki noteikti izmantotu elektrisko apkuri, ja tā nebūtu tik ļoti dārga ekspluatācijā. Ja elektrība ir pamat apkures veids mājoklī, noteikti ir jāizveido papildus, alternatīvs ar malku apkurināms variants.