Malka un briketes.
Krāšņu mūrnieka pakalpojumi.
Siltinājums, apkures veidi.
Taupīga kurināšana.
Pirms apkures sezonas sākuma jārūpējās, lai:
Kurināšanas gaitā izšķirami trīs posmi:
1. kurināmā ievietošana kurtuvē un iekurināšana
2. kurināmā sadegšana
Kurināmais jānovieto kurtuvē tā, lai tam labi piekļūtu gaiss. Pietiekami platās mūrēto krāšņu kurtuvēs malku labāk iekraut guļus, bet apaļās un mazās krāsniņās ar mazām kurtuvēm malku var likt stāvus. Malka jāievieto pareizi, bet nevis pavirši jāiesviež kurtuvē. Kurtuves ārdi jāpārklāj ar kurināmo vienmērīgi, bet ne pārāk cieši, jo tad tam nespēj piekļūt gaiss un tas slikti deg. Lai malka aizdegtos labāk, straujāk, apakšējās pagales pie iekura jānovieto retāk un iešķībi.
Kad malka aizdegusies, krāsns vai pelnu kameras durtiņas caurumotā vērtnē jātur aizvērtas tik tālu, lai malka degtu lēni, bet dūmi un tvans neieplūstu istabā. Kurināšana ar nepietiekamu gaisa pieplūdumu rada nepilnīgu sadegšanu – ğenerātoru gāzes rašanos. Gāzes atdziestot nosēdina darvu un citus koku destilācijas produktus uz krāsns un skursteņa sienām. To sevišķi veicina slapja malka. Labi konstruēta krāsns uztur kurtuvē līdz 1200° C temp., ko parasti noteic gaiši kvēlojošas ogles, un neievada skūrstenī karstākas deggāzes kā 120-150° C. Lai samazinātu siltuma aizplūdumu caur skursteni, ir jācenšās kurināt ar iespējami mazāku gaisa daudzumu.
To var secināt pēc liesmas krāsas:
1. ja liesma ir tumši dzeltenā krāsā un tās galotnēs parādās tumšas krāsas dūmi, tas norāda, ka uguns apslāpst, kurināmais sadeg nepilnīgi. Gaisa pieplūdums jāpalielina, vairāk atverot skūrsteņa aizbīdni vai kurtuves, pelnu durtiņas
2. ja uguns deg ļoti strauji, attīstot spilgti baltu liesmu, tā ir pazīme, ka gaisa pieplūdums ir par lielu un daudz siltuma aiziet skurstenī. Samazinām gaisa pieplūdumu aizverot ciešāk skursteņa aizbīdni, kurtuves vai arī gaislaides durtiņas, kamēr degšanas ātrums samazinās un liesma pieņem gaiši iedzeltenu nokrāsu bez tumšu dūmu pazīmēm virsotnēs
3. kad ogles paliek tumšas un zilas liesmiņas virs tām nav redzamas, krāsns hermētiski jānoslēdz, bet skūrsteņa aizbīdnis pilnīgi jānoslēdz mazliet vēlāk.
Skursteņi un to vilkme.
Lai skursteņa vilkme būtu laba, ir svarīgi, ka pilda šādas prasības:
Kam paredzētas čuguna krāsniņas?
Jūsu jautājums?
Kāpec mūsu klimatam nav piemēroti Dienvidu moduļi?
Cik izmaksā kamīna vai krāsns izbūve?
Piemēram mūrētai krāsnij nepieciešami krāsns keramiskie ķieģeļi, šamota ķieģeļi, ja paredzēti tad dekoratīvie elementi, čuguna detaļas - durtiņas, tīrīšanas lūkas, reste, aizbīdņi vai vārsti, blīvējums, mūrjava, armējums. Ja ir nepieciešams pamats, jāizbetonē pamats, jāizveido izzeja dūmenī, ja nav dūmenis, jāsāk ar tā izbūvi.
Vidēji vienkāršas, pašas krāsns materiālu izmaksas telpu apsildei līdz 40 m² - 650 EUR. Darba samaksu aprēķina no kopējā apjoma, kas nepieciešams, lai to pilnībā uzbūvētu.
Kas jāņem vērā pirms jauna kamīna vai krāsns izbūves?
Ja kamīns vajadzīgs jaunai mājai, kas vēl tiek būvēta, visbiežāk tam vieta tiek paredzēta jau projektēšanas stadijā. Tad vēlams pircējam kopā ar arhitektu meklēt piemērotāko risinājumu, vadoties pēc visiem tehniskajiem parametriem un pieejamās vietas.
Meklējot kamīnu esošajām mājoklim, būtiski zināt divas pamatlietas - kāds ir dūmvada diametrs un apsildāmās telpas kvadratūra. Piemēram, 100 m² lielas telpas apsildei nepieciešama 10 kW jauda. Kamīna izvēli ietekmē arī funkcionalitāte - vai tas vairāk būs kā dizaina objekts vai arī sniegs praktisku apsildes funkciju, savienojumā ar apkures tīklu, mūrēts kā kamīnkrāsns vai krāsns.