Taupīga kurināšana.
Pirms apkures sezonas sākuma jārūpējās, lai:
Kurināšanas gaitā izšķirami trīs posmi:
1. kurināmā ievietošana kurtuvē un iekurināšana
2. kurināmā sadegšana
Kurināmais jānovieto kurtuvē tā, lai tam labi piekļūtu gaiss. Pietiekami platās mūrēto krāšņu kurtuvēs malku labāk iekraut guļus, bet apaļās un mazās krāsniņās ar mazām kurtuvēm malku var likt stāvus. Malka jāievieto pareizi, bet nevis pavirši jāiesviež kurtuvē. Kurtuves ārdi jāpārklāj ar kurināmo vienmērīgi, bet ne pārāk cieši, jo tad tam nespēj piekļūt gaiss un tas slikti deg. Lai malka aizdegtos labāk, straujāk, apakšējās pagales pie iekura jānovieto retāk un iešķībi.
Kad malka aizdegusies, krāsns vai pelnu kameras durtiņas caurumotā vērtnē jātur aizvērtas tik tālu, lai malka degtu lēni, bet dūmi un tvans neieplūstu istabā. Kurināšana ar nepietiekamu gaisa pieplūdumu rada nepilnīgu sadegšanu – ğenerātoru gāzes rašanos. Gāzes atdziestot nosēdina darvu un citus koku destilācijas produktus uz krāsns un skursteņa sienām. To sevišķi veicina slapja malka. Labi konstruēta krāsns uztur kurtuvē līdz 1200° C temp., ko parasti noteic gaiši kvēlojošas ogles, un neievada skūrstenī karstākas deggāzes kā 120-150° C. Lai samazinātu siltuma aizplūdumu caur skursteni, ir jācenšās kurināt ar iespējami mazāku gaisa daudzumu.
To var secināt pēc liesmas krāsas:
1. ja liesma ir tumši dzeltenā krāsā un tās galotnēs parādās tumšas krāsas dūmi, tas norāda, ka uguns apslāpst, kurināmais sadeg nepilnīgi. Gaisa pieplūdums jāpalielina, vairāk atverot skūrsteņa aizbīdni vai kurtuves, pelnu durtiņas
2. ja uguns deg ļoti strauji, attīstot spilgti baltu liesmu, tā ir pazīme, ka gaisa pieplūdums ir par lielu un daudz siltuma aiziet skurstenī. Samazinām gaisa pieplūdumu aizverot ciešāk skursteņa aizbīdni, kurtuves vai arī gaislaides durtiņas, kamēr degšanas ātrums samazinās un liesma pieņem gaiši iedzeltenu nokrāsu bez tumšu dūmu pazīmēm virsotnēs
3. kad ogles paliek tumšas un zilas liesmiņas virs tām nav redzamas, krāsns hermētiski jānoslēdz, bet skūrsteņa aizbīdnis pilnīgi jānoslēdz mazliet vēlāk.
2 komentāri - Taupīga kurināšana.
Jā protams interesanta tēma. Tamdēļ ziemas mēnešos vairāk laika un esmu publicējis sadaļā Malka un Padomi, nedaudz vairāk par malku tās šķiru un īpašībām.
Un vēl bonusā esmu izveidojis sadaļu Krāsns Teorija. Daudzas lietas, kas var noderēt kopskatā.
Paldies par atsauksmi!
Es priecātos, ja autors ieliktu kādu pārskatu par malkām. Protams, nav nekāds noslēpums, ka alksnis ir labs, apse tīra cukas un bērzs ir ar labu siltumatdevi, bet potenciāli kvēpiem, bet ir citi koksnes veidi arī ir interesanti. Esmu novērojis, ka lazda ideāli sadeg radot maz un smalkus baltus pelnus. Kastanis (arī pēc paša pieredzes) ir ideāls nesteidzīgai kurināšanai, jo deg lēni un stabili. Esmu nokurinājis daudz ievas, bet neesmu pievērsis pārāk uzmanību, kā tā deg- kaut kāds pārskats par kurināmo koksni būtu lielisks.