Skursteņi un to vilkme.
20. maijs, 2017 pl. 15:28,
Nav komentāru
Skursteņa uzdevums ir novadīt degšanas produktus - dūmgāzes un palīdzēt piegādāt degšanai nepieciešamo gaisu. Šos abus uzdevumus, kas ir saistīti viens ar otru, skūrstenis var veikt tikai tad, ja tas var radīt pietiekami spēcīgu vilkmi. Pirmo uzdevumu skūrstenis veic tieši, otro netieši, ierosinot gaisa ieplūdi kurtuvē ar vilkmes radītās gaisa plūsmas palīdzību. Apkures ierīču darbība ir pilnīgi atkarīga no skursteņa pareizas darbības - ja skurstenis darbosies slikti, tad arī vislabākās krāsnis un pavardi nespēs kārtīgi darboties.
Vilkme tās traucējumi un to novēršana.
Skursteņa vilkme rodas tādēļ, ka dūmgāzes ir vieglākas par ārpusē esošo gaisu un tādēļ tiecas celties uz augšu. Tā rodās vertikālā gāzu strāva - vilkme. Tā ir spēcīgāka, ja gāzes ir vairāk sasildītais un līdz ar to vieglākas. Tāpat, jo augstāks ir skurstenis, jo stiprāka būs vilkme. Ārējais gaiss būs smagāks.
Vilkmes stiprums ir atkarīgs no skursteņa augstuma, ārējā gaisa un dūmgāzu temperatūras starpības. Labu vilkmi nodrošina dūmgāzu temperatūra no 100 C°.
Svarīgs ir dūmeņa augstums no nulles pamatnes līdz nobeiguma atzīmei virs jumta. Laba velkme ir sākot no 6 m.
Vilkmes traucējumu cēloņi sastopami visdažādākie. Bieži rodas nepareizas dūmvadu un pievadu izbūves dēļ. Vadu pretestība ir pārāk liela un vilkmes stiprums līdz ar to samazinās. Jo gludākas ir vadu sienas, jo mazāka pretestība. Līkumiem ir jābūt noapaļotiem. Ja ir nepieciešams izveidot horizontālo pieslēgumu dūmvadam, kas ir garāks par vienu metru, labāk izmantot apaļās pieslēgcaurules, virzot tās diognāli uz augšu pret skursteni un noteikti izmantot divus 45 grādu līkumus, ja nepieciešams. Ja pretestība ir horizontālajos kanālos to var novērst aizdedzinot papīra gabalu kādā no tīrīšanas kanāliem pirms horizontālā mezgla, tādējādi tiks izstumts ārā gaisa pretestības korķis.
Dūmkanālos pēkšņi paplašinājumi vai sašaurinājumi arī rada ievērojamu pretestību gāzu caurplūdei.
Dūmvada piesodrēšana: vada sienas tad vairs nav pietiekoši gludas, samazinās šķērsgriezuma laukums, kas kopā ievērojami mazina vilkmi.
Ļoti svarīgs ir dūmejas augstums. Parastām apkures ietaisēm (krāsnīm, pavardiem, kamīniem tml.) dūmeju garumu ieteicams ieturēt robežās no 6-9 m.
Vilkmes traucējumu rodās arī tad, ja skurstenī vai dūmejās ieplūst lieks auksts gaiss, kas atdzesē dūmgāzes. Tas var notikt, ja ir defekti - plaisas, neblīvas tīrīšanas durtiņas, neblīvi aizbīdņi, ja ir pieslēgas vairākas apkures iekārtas, kas tanī brīdī netiek izmantotas. Traucējumi var notikt, ja skursteņa dūmvadus izmanto vēdināšanai (ventilācijai), it sevišķi, ja tiem ir pieslēgtas atejas un virtuves vēdināšanas ierīces.
Vilkmes traucējumi radīsies, ja dūmgāzes skurstenī pārāk atdzisīs sienu nepietiekamas siltuma noturības, piemēram jumta daļā, dēļ vai arī ja to iebūvē aukstā ārsienā.
Ja lietojam nepiemērotu, slapju kurināmo, ja kurinām nepareizi un neturam apkures ierīces kārtībā. Slapjš kurināmais attīsta maz siltuma, toties daudz gāzu, ūdens tvaiku, kuriem pa skursteni ir jāizplūst ārā. Tā kā skūrstenī tās nonāk pārāk atdzisušas, tad piesodrē, svīst, kas pasliktina vilkmi.
Ja nepareizi kurinām, pievadām kurtuvē pārāk daudz gaisa, tad liekais aukstais gaiss pazemina dūmgāzu temperatūru, vilkme tad var būt nepietiekama. Nonākot otrā galējībā un ievadot kurtuvē pārāk maz gaisa, dūmgāzes tā nelielā daudzuma un mazā ātruma dēļ jau krāsnī stipri atdziest. Dūmenī tās atdziest vēl ātrāk, tur nosēžas sodrēji un kondensūdens un vilkme ir slikta.
Vasarā, karstā laikā virs +20 C°, vilkme pazeminās pat par 50 %. Atkarīgs no skursteņa konfigurācijas un parametriem.
Vilkmi var arī traucēt laikapstākļi, piemēram vējš, gaisa spiediens atmosfērā.
Lai skursteņa vilkme būtu laba, ir svarīgi, ka pilda šādas prasības:
1. Dūmvadiem pēc iespējas ir jābūt taisniem, slaidiem ar ieapaļiem pieslēgumiem
2. Skūrsteņa sienu iekšpuse gludi jāizšuvo, ārpuse jāapmet
3. Nedrīkst pārslogot, pieslēdzot pārāk daudz apkures ierīces
4. Skursteņa un apkures ierīču dūmejas jāuztur pietiekami tīras
5. Jārūpējās, lai dūmgāzu temperatūra skūrstenī nenoslīdētu vidēji zem 120 C°
6. Visi caurumi un plaisas skursteņa iekš- un ārsienās ir jāaizmūrē
7. Skursteņi pie ārsienām, kā arī aukstās jumta telpas jāmūrē ar nepieciešamo siltuma izolāciju, lai dūmgāzes pārāk neatdzistu
8. Jākurina pareizi, lai gaisa ieplūde kurtuvē nebūtu pārāk liela vai maza, slapjš kurināmais nav derīgs
9. Jāraugās, lai visas apkures ierīces un skursteņa durtiņas, lūkas būtu blīvi noslēgtas un ja ir vairākas krāsnis, lai katru var blīvi aizvērt ar aizbīdni
10. Nepietiekami augstas skūrsteņa galvas jāpagarina